Veloparāde un citi pasākumi ES Dārza svētkos 12.maijā

09.05.2012.

 


Eiropas Savienības Dārza svētku ietvaros Dānijas Vēstniecība un Dānijas Kultūras institūts aicina uz vairākām veloaktivitātēm 12.maijā Vērmanes dārzā. Gaidāma koša veloparāde, velospēle pa Rīgas centru individuāliem aktīvistiem vai paaudžu pāriem, brīvprātīgie atgādinās jaunākos velobraukšanas noteikumus, stāstīs par drošību sev un velosipēdam, mudinās arī vecāko paaudzi veikt izmēģinājuma braucienus, apmeklētāji būs gaidīti uz radošiem „Saliec velo!” uzdevumiem, bet pavisam mazos priecēs Christiania bike, kas izvizinās pa Vērmaņdārzu.

 

ES Dārza svētku ietvaros Vērmanes dārzā gaidāma aktīva rosība, vairākas teltis piedāvā plašu un aizraujošu programmu visiem interesentiem. Dānija kā ES prezidējoša valsts savas aktivitātes ir paredzējusi par aktuālo riteņbraukšanas tēmu.

 

Plkst. 13:00 no Vērmanes dārza gaidāma koša veloparāde, kurā piedalīsies Rīgas mērs Nils Ušakovs, vairāku valstu vēstnieki Latvijā, profesionāli velobraucēji un tiek aicināti arī visi interesenti. Piesakoties iepriekš, ir iespējams arī rezervēt velosipēdu parādes izbraukšanai.

 

No plkst. 12:00-14:30 iespējams reģistrēties velospēlei pa Rīgas centru. Spēlē aicināti piedalīties individuāli dalībnieki vai dažādu paaudžu komandas divu cilvēku sastāvā. Sadarbojoties vairākām vēstniecībām un EUNIC pārstāvjiem ir izveidota „velotrase” Rīgas centrā, kura jāizbrauc, veicot noteiktus uzdevumus atzīmētos punktos. Spēles noslēgumā tiks izlozēta galvenā balva – velosipēds, tiks pasniegtas vairākas veicināšanas balvas, savukārt paaudžu pārus gaida īpaši pārsteigumi.

 

Visas dienas garumā no plkst. 12:00 Vērmanes dārzā gaidāmas arī vairākas veloaktivitātes uz vietas. „Iemāci vecmāmiņai braukt ar riteni!” ir sauklis atraktīvai velonoteikumu un braukšanas atkārtošanai, īpaši orientējoties uz vecāko paaudzi un iedrošinot arī vecmāmiņas un vectētiņus pārvietoties ar velosipēdu. Tiks stāstīti jaunākie velonoteikumi, apgūta pareiza pagriezienu rādīšana, sniegts ieskats drošības noteikumos sev un velosipēdam un informācija par velotiesību iegūšanas iespējām.

 

Sadarbībā ar Rīgas Motormuzeju aktivitātē „Saliec velo!” interesenti tiek aicināti pārliecināties par savām velosipēda detaļu zināšanām, to pareizu novietojumu un nosaukumiem. Jaunākos Vērmaņdārza apmeklētājus gaidīs radoša zīmēšana, savukārt pavisam mazie varēs iekāpt Christiania bike kastē un izvizināties pa Vērmaņdārzu.

 

1950.gada 9.maijā – piecus gadus pēc II pasaules kara beigām – Francijas ārlietu ministram Robertam Šūmanam radās plāns apvienot Eiropas valstu ogļu un tērauda nozares, lai tā novērstu vēl viena kara iespēju. Šī ideja īstenojās un kļuva par Eiropas Savienības sākumpunktu, tāpēc 9.maiju visā Eiropas Savienībā atzīmē kā Eiropas Dienu.

 

Turpinot tradīcijas Latvijā, 2012. gada 12. maijā Rīgā, Vērmanes dārzā notiks Eiropas nedēļas centrālais pasākums – Eiropas Savienības Dārza svētki, kas jau ceturto gadu pēc kārtas pulcēs visu paaudžu rīdziniekus un pilsētas viesus. Šogad pasākuma tēma ir „Eiropas aktīvas novecošanas un paaudžu solidaritātes gads”. Tā mērķis ir atspoguļot aktīvu novecošanu un paaudžu solidaritāti, kā arī veicināt Latvijas sabiedrībā izpratni par dažādu sabiedrības grupu sadarbību un runāt par iespēju realizēt sevi un ieņemt aktīvu dzīves pozīciju neatkarīgi no vecuma.

 

Veloaktivitātes Vērmaņdārzā organizē Dānijas Vēstniecība Latvijā, Dānijas Kultūras institūts, Rīgas Motormuzejs, Somijas Vēstniecība, Nīderlandes Karalistes vēstniecība, Britu padome, Francijas institūts Latvijā un Ziemeļu Ministru Padomes birojs Latvijā.

ES dienas pasākuma organizatori: Ārlietu ministrija / Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā / Eiropas Parlamenta Informācijas birojs / Labklājības ministrija / Rīgas dome / Eiropas Savienības dalībvalstu vēstniecības Rīgā. Pasākumu finansē no Eiropas Komisijas un Latvijas valdības noslēgtās Vadības partnerības līdzekļiem. Tās mērķis ir sabiedrības informēšana par Eiropas Savienību.

 

Pieteikšanās velosipēda nomai uz veloparādi: dki@dki.lv

 

 

Velospēle

 

Laiks: 12.maijs 12:00-14:30
Starta un finiša vieta: Vērmanes dārzs.

Velospēle ir atraktīva, aizraujoša spēle visu vecumu interesentiem. Tās mērķis – ar velosipēdu nokļūt visos kontrolpunktos un, piedaloties aktivitātēs, savākt zīmodziņus katrā no vietām.

 

Spēles noteikumi:

1. Spēlē iespējams piedalīties individuāli vai divatā – divu dažādu paaudžu cilvēku komandā (bērni un vecāki, bērni un vecvecaki).

 

2. No plkst. 12:00-14:30 reģistrēties Vērmaņdārzā un uzsākt spēli. Reģistrējoties dalībnieki tiks nofotografēti, tiks izsniegta Rīgas centra karte un dalībnieka pase. Spēlē iespējams piedalīties ar savu velosipēdu vai saņemt to Vērmaņdārzā uz spēles laiku.

 

3. Dalībnieki dodas uz kartē atzīmētajiem punktiem sevis izvēlētā secībā. Katrā no spēles punktiem ir sagatavota neliela aktivitāte katram dalībniekam vai 2 cilvēku komandai. Par veiksmīgu izpildi dalībnieks saņem savā pasē zīmogu no institūcijas un dodas tālāk uz nākamo kartē atzīmēto vietu.

 

4. Kad dalībnieks ir bijis visās institūcijās un savācis visus zīmogus, viņš dodas atpakaļ uz Vērmaņdārzu, nodod velosipēdu un iemet pasīti ar zīmogiem loterijas urnā.

 

5. Apbalvošanas ceremonijas laikā tiek izlozēta galvenā balva – velosipēds, un katra institūcija, kas ir piedalījusies šī pasākuma organizēšanā, sniedz savu simpātiju balvu. Īpašas pārsteiguma balvas sagaida dažādu paaudžu komandas.

 

Velospēli organizē: Dānijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts, Britu padome, Somijas vēstniecība, Nīderlandes Karalistes vēstniecība, Francijas Institūts Latvijā un Ziemeļu Ministru Padomes birojs Latvijā.

 

 

Velo foto izstāde par pasauli, kurā dzīvojam

 

Atzīmējot ES dienu un prezidentūru ES Padomē Dānijas vēstniecība un Dānijas Kultūras institūts rīko vairākas zaļo un veselīgo dzīvesveidu atbalstošas un popularizējošas aktivitātes. 11.maijā Motormuzejā plkst.15:30 paredzēta atraktīva lekcija par pilsētplānošanu un velosipēda vietu tajā, savukārt pēc lekcijas – velo-foto izstādes atklāšana.

 

Lekciju vadīs Mikaels Kolville-Andersens – urbānās mobilitātes un pilsētvides eksperts no Dānijas, kas sevi dēvē par „velosipēdu antropologu”. M.Kolville-Andersens ir vadījis lekcijas gan Eiropā, gan ārpus tās, stāstot, kā pilsētas spēj un kā tām vajadzētu savā vidē iekļaut velosipēdu kā akceptētu un respektētu transporta veidu. Atraktīvais un tiešais stāstījums raisa diskusijas un debates gan lekciju telpās, gan pēc tam arī ārpus tām.

 

M. Kolville-Andersens ir arī izstādes autors, un šī izstāde ir nepastarpināts pilsētas kustības attēlojums. Urbānā mobilitāte nav tikai vispārīgs jēdziens kā varētu šķist. Lai pilsēta kļūtu draudzīga riteņbraukšanai, ir jāsadarbojas dažādām pusēm. Šajā izstādē M. Kolville-Andersens piedāvā universālu lingvistisku pieeju, izmantojot dizainu kā kopsaucēju visam, sākot no aktīvas propagandas līdz satiksmes regulācijai.

 

Varbūt vajadzētu riteņbraukšanas infrastruktūru radīt pēc dizaina, kā mēs radām tosterus un zobu birstes? Izmantojot pamata dizaina principus plānošanā un inženierzinātnē, riteņbraukšanas kultūra un infrastruktūra kļūst labāk saprotama un tiešākā veidā norāda uz nepilnībām, kam būtu jāpievērš uzmanība.

 

Pēdējo 75 gadu laikā satiksmes infrastruktūras attīstība ir iestrēgusi, satiksmes plānotāji un inženieri lielā mērā dzīvo tādā pašā 20.gadsimta 20.gadu realitātē. Būtu laiks iet uz priekšu, un varbūt tieši pareizs dizains ir iespēja, kā mainīt lietas.

 

 

This entry was posted in Jaunumi. Bookmark the permalink.

Comments are closed.