“Lai būtu miers pasaulē” 2004.06.19 “Liesma”

03.07.2006.

 

Ceturtdien Valmierā, Vienības laukumā, svinīgi tika uzstādīts miera simbols, piedaloties projekta dalībniekiem no Zviedrijas, Vācijas, Itālijas, ASV u.c.

 

Sadodoties rokās un izveidojot apli, kas simbolizē vienotību, klātesošie ceremoniju sāka ar vārdiem «Lai būtu miers pasaulē». Tad, pa vienam paceļot pasaules valstu karogus, klātesošie lūdza mieru ikvienā zemē.

 

Valmieras domes priekšsēdētājs Inesis Boķis uzsvēra akcijas mērķi — atgādināt par mieru, kas tik ļoti nepieciešams ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē:

 

— Simboliski tas ir Valmierai šodien, jo mūsu karavīrs Olafs Baumanis tika guldīts zemes klēpī Kocēnu kapos. Jo šādu simbolu būs vairāk, jo varbūt mazāk kādam gribēsies karot vai nodarboties ar terorismu. Es varu tikai apbrīnot šos miera nesējus, viņu uzņēmību ar velosipēdiem aizbraukt no Norvēģijas līdz Grieķijai, savienojot olimpiskos miera simbolus, savu gribēšanu, varēšanu, sevis pārvarēšanu miera un cilvēces vārdā.

 

BalticCycle2004 organizators Sigits Kučs atzina, ka šāda projekta īstenošana veicina veloceļu tīkla izveidi un attīsta tūrismu.

 

Amerikānis Džons Klarks stāstīja:

— Šeit mēs esam vairāku iemeslu dēļ: ES paplaši-nāšana, olimpiskās spēles, sadarbība ar Japānas miera nesēju biedrību. 11 valstīs, kurām brauksim cauri, tiks uzstādīts miera simbols. Mēs esam nobraukuši jau ap 2800 km no vairāk nekā 6000 km. Valmiera ir pirmā pilsēta, kurā piestājam. Visi ir draudzīgi, vēlas zināt, kāpēc šeit esam, ir pretimnākoši un izpalīdzīgi. Daži velotūres dalībnieki nerunā angliski, bet mēs atrodam veidus, kā saprasties. Tas parāda, ka cilvēki no dažādām valstīm var sanākt kopā, tikt galā ar problēmām un komunicēt. Ja cilvēki tiešām ko vēlas, viņi to var sasniegt. Šodien man pastāstīja, ka Irākā esot nogalināts latviešu karavīrs. Es izsaku visdziļāko līdzjūtību ģimenei un visai Latvijai, atvainojos par to, ko ASV valdība dara Irākā. Es to neatbalstu un vēlos, kaut šis karš beigtos. Es pie tā nejūtos vainīgs, nekad to neesmu atbalstījis, man drīzāk ir kauns. Daudzi amerikāņi nezina, kā paši izskatās no malas, es, daudz ceļodams un būdams ārpus ASV, to redzu.

 

Japānas Miera nesēju biedrības pārstāve Masayo Shiba-moto pastāstīja, ka šī miera kustība aizsākta pirms aptuveni 50 gadiem, kad Hirosimā tika nosviesta atombumba. Viņa domā, ka Latvijai vēlme pēc miera varētu būt aktuāla, ka arī Latvijas tauta saprot miera nozīmi, jo arī ir tikusi okupēta.

 

MIERA SIMBOLS UZSTĀDĪTS. Ceļš tika sākts 11. maijā Norvēģijā. Tas ved cauri Somijai, Igaunijai, Latvijai, Lietuvai, Polijai, Slovākijai, Ungārijai, Serbijai, Maķedonijai, sasniedzot Atēnas Grieķijā.

 

Ieva Alhasova

This entry was posted in Jaunumi. Bookmark the permalink.

Comments are closed.