“Jāapgūst drošas braukšanas iemaņas” 2004.08.06 “Sports”

03.07.2006.

 

Sestdien pie lielveikala Spice risinājās t/c Spice un firmas biedrības “Latvijas Velo informācijas centrs” ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) atbalstu rīkotā akcija, kuras ietvaros notika ceļu satiksmes noteikumu apmācība bērniem, pusaudžiem un viņu vecākiem — velosipēdu vadītājiem. Arī katrs visaugstākās klases riteņbraucējs sācis kā satiksmes dalībnieks, tāpēc šis pasākums bija ļoti noderīgs — gan tiem, kas tikai pirmo sezonu kāpj uz velosipēda, gan arī tiem, kuru ietērpā un inventārā jau skaidri bija pamanāmas izteikti sportiskas turpmākās ieceres riteņbraukšanā.

 

Akcijas laikā bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas satiksmes noteikumos pēc īstām velosipēda vadītāja tiesību biļetēm un velosipēda uzbūvē. Pasākuma vadītājs Māris Grigalis nepārtraukti rūpējās par uzmundrinošiem komentāriem un vadīja neskaitāmus veiklības braukšanas konkursus, kuros piedaloties, bērni saņēma dažādas balvas un našķus. Aktīvi darbojās “Latvijas Velo informācijas centrs” puiši — gan vadot zināšanu pārbaudes, gan demonstrējot pareizu kārtējo uzdevumu veikšanu, gan sniedzot padomus tehnikas apkopē un pat uz vietas labojot nelielus velosipēdu defektus. Aicināts piedalīties tika ikviens, un šim nolūkam bija paredzēta iespēja izmantot arī organizatoru līdzpaņemtos velosipēdus. Tā kā braukšana ar velosipēdu ir jauniešu iecienīta izklaide, ar tās palīdzību veiksmīgi var sniegt priekšstatu par ceļu satiksmes drošības noteikumu ievērošanu kopumā, ko viņi ievērotu arī kā gājēji un vēlāk kā autobraucēji.

 

Vairāk jādara Izglītības iestādēm

 

Par pasākuma ieceri stāsta CSDD sabiedrisko attiecību speciāliste Valda Kjaspere:

 

— Vasara ir ļoti atbilstošs laiks, lai bērnus izglītotu satiksmes drošības jomā, un to lieliski var veikt tieši kopā ar ģimenēm, piemēram, brīvdienā apvienojot lielveikala apmeklējumu ar līdzdalību šādā akcijā. Esam gandarīti, ka šādus pasākumus tagad sākušas rīkot dažādas organizācijas, šoreiz — lielveikals Spice un “Latvijas Velo informācijas centrs”, un mēs šīs aktivitātes cenšamies atbalstīt, palīdzēt ar padomu. CSDD vēlētos, lai par izglītošanu satiksmes drošības jomā nopietnāk aizdomātos arī izglītības iestādes, jo tieši tur tiek iegūta pamatizglītība, bet mēs to varam palīdzēt papildināt. Šādā pasākumā bērns var gūt apstiprinājumu tam, ko viņš zina, veidot pozitīvu attieksmi pret satiksmes noteikumu ievērošanu. Diemžēl Latvijā vēl ir tā, ka bieži vienīgais zināšanu avots bērnam par ceļu satiksmes drošību ir šāds nejauši apmeklēts pasākums. Jo uz ielām taču notiek tik daudz nepareiza, un bērni to vēro. Ļoti liela nozīme ir tam, ka pareizu attieksmi pret satiksmes drošību audzina jau ģimenē, tāpēc optimāla šķiet pasākuma norises vieta — stāvlaukums pie lielveikala. Te iepirkties brauc ģimenes un, pat ja īpaši nav domāts apmeklēt šādu pasākumu, daudzi nejauši iesaistās akcijas dalībnieku skaitā un gūst jaunas zināšanas vai iemaņas.

 

Lai šķistu simpātiski noteikumus ievērot

 

Viens no “Latvijas Velo informācijas centrs” pārstāvjiem, kas palīdzēja organizēt pasākumu, bijā Aleksejs Mahotkins, kurš uzsver drošas braukšanas iemaņu nozīmi:

 

— Mana dzīve pilnībā ir saistīta ar riteņiem — pārdodu velosipēdus, darbojos kā mehāniķis, piedalos velotūrisma sacensībās. Uzskatu, ka šāds pasākums jauniešiem ir ļoti vajadzīgs, taču jāatzīst, ka lielāko palīdzību tomēr var sniegt vecāki. Tieši ģimenē jāiemāca tas, lai bērns pats vēlētos iemācīties pareizi braukt, lai viņam šķistu simpātiski noteikumus ievērot, nevis tos pārkāpt. Mēs ar šādām akcijām varam tikai palīdzēt vecākiem.

 

Rīkotāji ar pasākuma norisi apmierināti

 

Projekta vadītāja Vita Mickeviča:

CSDD līdztekus saviem tiešajiem pienākumiem, redzot šābrīža satraucošo satiksmes drošības situāciju valstī, papildus uzņēmusies arī sabiedrības izglītošanu šajā jomā, jo kopš 1997. gada par 20 procentiem pieaudzis satiksmes negadījumu skaits. Šādu pasākumu rīkojam pirmoreiz, un mūsu vēlme būtu organizēt šādas akcijas turpmāk tā, lai to laikā jaunieši varētu nokārtot eksāmenu un saņemt velosipēda vadītāja tiesības. Iespējams, ka to izdosies paveikt vēl šoruden. Patīkami, ka ir tādi sadarbības partneri kā Spice un “Latvijas Velo informācijas centrs”, kas uzņemas rūpes par bērnu un pusaudžu zināšanām, pārvietojoties gan kājām, gan ar velosipēdu, skrituļslidām un skrituļdēļiem. Ar pasākuma norisi esam apmierināti, atsaucība bija liela. Vienlaikus laukumā atradās aptuveni simts bērnu, akcija turpinājās vairākas stundas. Vienīgais, saskatām problēmu tajā, ka ļoti maz kopā ar bērniem pasākumā iesaistījās vecāki, jo tieši viņiem būtu jārūpējas par bērnu izglītošanu šajā jomā. Taču, no otras puses, iepriecina arī tas, ka bērni un jaunieši ieradās paši ar savu motivāciju un sarunās atzina, ka uzzinājuši ko jaunu, pārbaudījuši savu prasmi braukšanā ar velosipēdu.

 

Dalībnieki iegūst jaunas zināšanas

 

Desmit gadu vecā Edgara Šmita mamma par pasākumu uzzinājusi no radio reklāmas, un zēns par apmeklējumu bija apmierināts:

 

— Ar velosipēdu jau laikam braucu kopš četru gadu vecuma, lielākoties gan pagalmā. Taču nolēmām, ka interesanti būtu arī pārbaudīt zināšanas satiksmes noteikumos. Man šķita, ka diezgan viegli atbildēju uz jautājumiem.

 

Septiņpadsmitgadīgā Ieva Vanaga arī ir apmierināta ar līdzdalību akcijā:

 

— Nolēmām atbraukt šurp kopā ar brālēnu un māsīcu, lai būtu jautrāk. Tā kā vasarā uz darbu braucu tieši ar velosipēdu, domāju, ka varētu te uzzināt ko noderīgu — pirmkārt, pārbaudīt zināšanas satiksmes noteikumos, interesantas ir veiklības stafetes, kur var praktiski pārbaudīt savus spēkus.

 

Divpadmit gadu vecais Igors Solovjovs te ieradies kopā ar draugiem un ir gandarīts par iespēju piedalīties:

 

— Gandrīz katru dienu braucam ar velosipēdiem, galvenokārt pagalmā, nedaudz tālāk no mājām. Izgudrojam paši ari savus veiklības vingrinājumus, kuros sacenšamies. Vecāki baidās laist mūs uz šosejām un ielām. Tāpēc svarīgi viņiem pierādīt, ka mēs mācāmies un zinām satiksmes noteikumus. Bija interesanti ar puikām sacensties nevis tā ka katru dienu, bet speciāli iekārtotās trases. .

 

Aptaujājot vairākus pieaugušos, kas nebija akcijā startējošo bērnu vecāki, bet vēroja notiekošo ar interesi, arī tika saņemts atzinīgs akcijas vērtējums. Ne tikai tāpēc, ka daudziem bērniem tā vienkārši laba izklaides iespēja brīvdienas, bet gan tāpēc, ka svarīga ir ne tikai ceļu satiksmes noteikumu zināšana, bet arī jauno riteņbraucēju uzvedības kultūra pilsētas ielās. Te, brīvā atmosfērā uzklausot “Latvijas Velo informācijas centrs” jau pieaugušo un pieredzējušo riteņbraucēju padomus, tas varbūt atstāj pat lielāku iespaidu, nekā nopietna lekcija.

 

 

Kur bērni, viss no tīras sirds

 

Pasākumu vadīja Māris Grigalis, pats veikli sēzdamies uz velosipēda, skaidrojot visapkārt notiekošo akcijas dalībniekiem un uzmundrinot tos, kas vēl turējās nostāk. Viņš pats par savu līdzdalību arī ir ļoti gandarīts:

 

– Pasākums man patīk, jo, kur ir bērni, tur viss nāk no tīras sirds. Un tieši tā es cenšos vadīt šo akciju.

 

This entry was posted in Jaunumi. Bookmark the permalink.

Comments are closed.