Izstāde “Ritenis Rīgas ielās”

05.07.2011.

 

Latvijas Sporta muzejā – Alksnāja ielā 9 no 2011. gada 7. jūlija muzejā aplūkojama izstāde „RITENIS RĪGAS IELĀS”, kas veltīta riteņu ielas kultūrai no 19. gadsimta līdz 21. gadsimtam.

 

Šodien velosipēds kļuvis par neatņemamu Rīgas ielu kultūras sastāvdaļu. Ritenis visos laikos noderējis gan darbam, gan sportam, gan atpūtai. Izstādē varēsiet iepazīties ar pirmajiem ripojošiem rīkiem, kas parādījās Rīgas ielās 19. gadsimta otrajā pusē, kad ar augstajiem ratiem sadzīvoja zemie rati.

 

Šogad atzīmējam 125 gadus kopš dibināta pirmā riteņbraucēju biedrība Rīgā „ I Rīgas Riteņbraucēju biedrība”, bet pirmajai latviešu riteņbraucēju biedrībai – „ II Rīgas Riteņbraucēju biedrībai” aprit – 120 gadi.

 

Maziem un lieliem būs interesanti uzzināt, kādas ir velo rūpniecības tradīcijas Latvijā, sākot ar Aleksandra Leitneru (1864 – 1923) un Gustavu Ērenpreisu (1891 – 1956) līdz viņu ideju un domu turpinātājiem mūsdienās – Toma Ērenpreisa un viņa komandas centieniem restaurēt 20. gs. 20./30. gadu riteņus. Un ne tikai restaurēt, bet pulcināt ļaudis biedrībā „ Latvijas Veclaiku divriteņu klubs”, lai uzturētu rūpes par mūsu riteņu vēsturi un riteņu ielas kultūru.

 

Arī mākslas riteņbraukšana atdzimst jaunās formās: no mākslas riteņbraucēja Kārļa Vitoliņa (1872 -1956) nepārspējamiem demonstrējumiem 1888. gadā līdz ērmriteņiem jeb freakbikiem, kuru formas pārsteidz ar pārgalvīgām un asprātīgām konstrukcijām – instalācijām. Tā ir draugu kopa, kas sevi dēvē par Apokalipses Jātniekiem. Lai mācētu vadīt šādus riteņus, gribot negribot jākļūst par mākslas riteņbraucējiem.

 

Bet starp tvīda un apokaliptiskajiem braucieniem, velopolo spēlētājiem, kuri rada svētkus Rīgas ielās un laukumos, sastopam modernos Rīgas pastniekus – zaļi dzeltenos velokurjerus, kas ik dienas pārvar lielus attālumus un kas lieliski orientējas Rīgas ielās un pilsētas apkārtnē.

 

Bet ritenis ir domāts arī cilvēkiem, kas savus spēkus pārbauda pasaules lielākajos sporta forumos – Eiropas, pasaules un olimpiskajās spēlēs. Mūsu profesionālā sporta pārstāvjiem izstādē ierādīta cienīga vieta. Tāpat kā tautas braucienu dalībniekiem Vienības braucienos…

 

Izstādē būs bagātīgi pārstāvēti dažādu virzienu un formas riteņi, priekšmeti, riteņbraucēju ekipējums, plakāti, medaļas, diplomi u.c. materiāli.

 

Izstāde tapusi sadarbībā ar biedrību “Latvijas Veclaiku divriteņu klubs”, velo veikalu un darbnīcu „MiiT&TiiM”, SIA “Velokurjers” u.c..

 

Aicinām visus uz riteņu svētkiem – uz izstādes „ Ritenis Rīgas ielās” atklāšanu 2011. gada 7. jūlijā, plkst. 17.00 Latvijas Sporta muzejā.

This entry was posted in Jaunumi. Bookmark the permalink.

Comments are closed.